Jak dbać o ogród latem?

Piękny, przydomowy ogród to miejsce odpoczynku, pracy, a także spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Coraz częściej chcemy, by zielone zacisze było nie tylko wyjątkowo atrakcyjne wizualnie, ale również praktyczne i łatwe w pielęgnacji. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o ogród latem, by cieszyć się wspaniałymi efektami!

Podlewanie roślin

Latem wyjątkowo ważne jest zapewnienie optymalnego nawodnienia wszystkim roślinom – szczególnie tym, które są wrażliwe na wysokie temperatury i źle znoszą okresowe susze. Podlewanie roślin najlepiej wykonywać wieczorem: wykonywanie tych czynności rankiem lub w okresie najwyższych upałów sprawi, że woda szybko wyparuje, jeszcze zanim dotrze do korzeni roślin. Warto sprawdzić w jaki sposób podlewać konkretne rośliny. Niektóre (np. trawy ozdobne) należy zraszać rozproszonym strumieniem, inne zaś wymagają dokładnego nawodnienia przy łodydze. Dodatkowo do wody, którą podlewamy rośliny, można dodać specjalnego, rozpuszczalnego nawozu. Świetnie sprawdzi się także woda po gotowaniu warzyw lub jajek – wzbogacona jest wówczas o wiele wartościowych mikroelementów, które naturalnie nawożą rośliny.

Pozostałe prace w ogrodzie

Przed sezonem warto dokładnie prześledzić kalendarium prac ogrodniczych w sierpniu i lipcu oraz zaplanować większe i bardziej czasochłonne czynności (np. przesadzanie czy rozmnażanie roślin, zbiór plonów z drzew owocowych itp.). Na bieżąco powinniśmy także pozbywać się uschniętych części roślin oraz kosić trawę, by zapobiegać obumierania źdźbeł. Choć latem zaleca się utrzymywanie dosyć niskiego poziomu trawników, warto również odpowiednio je nawozić właściwymi preparatami z dodatkiem cennych substancji mineralnych, które zagwarantują wspaniały wygląd i kolor trawy ogrodowej. Co kilka tygodni należy dokładnie usuwać chwasty, które w sezonie letnim mogą wyjątkowo szybko się rozrastać. Na lipiec i sierpień warto również zaplanować zbiory – wysokie temperatury mogą doprowadzić do szybkiego gnicia i opadania dojrzałych owoców.

Możesz również polubić…