Odśwież wnętrze swojego mieszkania

Chcesz nadać swojemu mieszkaniu nowego blasku, odmienić miejsce, w którym mieszkasz, ale nie wiesz na jaką stylizację się zdecydować? Postaw na wnętrza monochromatyczne!

Monochromatycznie nie znaczy bez kolorów

Wnętrza monochromatyczne wcale nie muszą być nudne. Nie mam mowy o czarno-białym i nieciekawym pomieszczeniu. Idea tego typu wnętrz polega na wybraniu jednej barwy, która będzie stanowiła pewnego rodzaju bazę. Zamiast odmiennych, kontrastowych czy przeciwnych kolorów dobiera się jaśniejsze lub ciemniejsze warianty wybranej na samym początku barwy.

Dlaczego?

Podstawową i najbardziej rzucającą się w oczy zaletą wnętrza monochromatycznego jest wrażenie elegancji i dopracowania. Jeżeli przy urządzaniu całego pomieszczenie postarano się o zastosowanie pasujących do siebie różnych odcieni tego samego koloru – pierwsze wrażenie po wejście jest imponujące. Nie da się nie zauważyć ogromu pracy i rozmyślnego planowania, które włożono w dane mieszkanie.

Konsekwencja

Urządzając wnętrze monochromatyczne należy kierować się zasadą konsekwencji. Począwszy od doboru odcieni użytych barw, przez dodatki, czy takie elementy stałe jak futryny czy parapety należy pamiętać o przyjętej idei. Wszystkie występujące w danym pomieszczeniu elementy muszą być utrzymane w ustalonej wcześniej stylistyce. Aby bez trudu osiągnąć upragniony efekt, warto już wcześniej zaplanować jakich barw chcemy użyć, a następnie sprawdzić czy dodatki i elementy wykończenia również będą dostępne w odpowiadających wersjach kolorystycznych.

Faktury i odcienie

Aby wnętrza monochromatyczne nie wyglądały zbyt nudno i monotonnie, można nadać im dynamiki poprzez odpowiednie zastosowanie faktur i odcieni. Rozsądne umieszczenie jaśniejszych lub ciemniejszych wersji bazowego koloru bez wątpienia ożywi pomieszczenie. Natomiast umiejętna gra gładkością i chropowatością ścian pozwoli na nadanie miejscom indywidualnego charakteru pomimo zastosowania podobnego koloru. Duże znaczenie dla ostatecznego efektu wizualnego będzie też miało użycie umiejętnie dobranych faktur mebli takich jak kanapy, fotele i pufy.
 

Możesz również polubić…