Jak urządzić i doświetlić wnętrza mid-century modern?

Wnętrza urządzone zgodnie z regułami mid-century modern są przestronne, lekkie wizualnie, nowoczesne i kolorowe. Zamiast gadżetów i bibelotów, znajdziesz w nich praktyczne i wyraziste dodatki, jak niewielkie, eleganckie lampy ścienne.

W styl mid-century modern świetnie wpisują się elementy z metalu, szkła, porcelany i naturalnego drewna: nowoczesne lampy ścienne, wazony, misy, popielniczki i rzeźby, a także wyraziste wzory, ponadczasowe motywy, jak pepitka czy zygzak i soczyste barwy, czyli wszystko to, co kochano w latach 40’, 50’ i 60’ ubiegłego wieku.

Historia stylu mid-century modern

Mid-century modern to styl inspirowany trendami wnętrzarskimi z połowy XX wieku. Po raz pierwszy opisała go amerykańska pisarka Cara Greenberg w latach 80’, wspominając design popularny od 1945 roku do końca lat 60’. Za twórców stylu uważa się niemieckich artystów, którzy wyemigrowali po wojnie do USA, gdzie zaczęli upraszczać swoje projekty i zmniejszać ilość zdobień. Domy, mieszkania i elementy wyposażenia miały odtąd być przede wszystkim praktyczne i wygodne, a przy okazji estetyczne i modne.

Kluczowe cechy stylu mid-century modern

  • Funkcjonalność i komfort
  • Proste linie i kształty
  • Pomysłowe łączenia kolorów i materiałów
  • Otwarte, przestronne pomieszczenia
  • Wielkie okna wpuszczające dużo naturalnego światła
  • Optymistyczne, wyraziste barwy (zieleń, limonka, pomarańcz, żółć, musztarda, turkus, granat) na neutralnym tle (jasne drewno, kolory ziemi)
  • Lekkie, ergonomiczne, ponadczasowe meble o kształtach geometrycznych lub łagodnych, inspirowanych naturą
  • Naturalne materiały (cegła, kamień, drewno, skóra, metal)
  • Kolorowe, wzorzyste tkaniny i dodatki w geometryczne wzory

Salon w stylu mid-century modern

W centralnym punkcie salonu mid-century modern powinna stanąć duża, ergonomiczna sofa o geometrycznych lub opływowych liniach, a tuż przed nią – niski stolik kawowy z drewnianym lub szklanym blatem, najlepiej na metalowych nóżkach. Do sofy warto dobrać dopasowany stylowo fotel. Strefę wypoczynkową efektownie i klimatycznie doświetlą małe, eleganckie lampy ścienne. Przynajmniej niektóre z elementów muszą posiadać intensywne kolory, by wyróżniać się na mało wyrazistym tle.

Pozostałe pomieszczenia w stylu mid-century modern

Kuchnia mid-century modern powinna być wesoła i kolorowa. Warto poeksperymentować z meblami, płytkami, lampami lub różnymi dekoracjami w soczystych, energetyzujących barwach. W sypialni urządzonej w stylu mid-century modern powinna rządzić harmonia. W roli wyrazistego dodatku świetnie sprawdzą się małe lampy ścienne z kloszami w pepitkę, tapeta w czarno-białe wzory na fragmencie ściany za łóżkiem albo poduszki w żywym kolorze. Z kolei w łazience mid-century modern mogą rządzić geometryczne kształty i wzory, duet bieli z czernią oraz lampy ścienne ze szkła, stali lub mosiądzu. Warto zainwestować w wannę wolnostojącą.

Dla kogo styl mid-century modern?

Jeśli lubisz funkcjonalne, ergonomiczne, ponadczasowe wnętrza, które będą Cię pozytywnie nastrajać każdego dnia i szukasz ciekawej alternatywy dla wystroju scandi, loft lub shabby chic, styl mid-century modern na pewno Cię nie zawiedzie.

 

Możesz również polubić…