Ratlerek – pies o ognistym temperamencie.

Pinczer miniaturowy, popularnie zwany ratlerkiem jest psem o bardzo specyficznym usposobieniu. Mimo tego, że osiąga niewielkie rozmiary to niekoniecznie jest psem idealnym tylko do siedzenia na kolanach właściciela. Niestety większość osób podczas wyboru zwierzaka kieruje się właśnie jego wielkością i mylnie uznaje, że mały psiak świetnie sprawdzi się dla rodziny z dziećmi, albo osoby starszej.

Mały rozmiar, ogromny charakter!

Pinczery miniaturowe dawniej były wykorzystywane do tropienia i zwalczania szczurów. W związku z tym są psami myśliwskimi, choć wyglądem wcale nie przypominają drapieżnych, polujących zwierząt. Jednak cechy charakteru, które zostały w tej rasie ukształtowane przez pokolenia są bagatelizowane przez właścicieli, którzy w większości przypadków traktują ratlerki jak dzieci. To prowadzi do poważnych zaburzeń behawioralnych, ponieważ pies staje się w swoim mniemaniu przywódcą stada i może zacząć wykazywać agresje w stosunku do obcych ludzi, a nawet członków rodziny, których traktuje jakby byli niżej w hierarchii. By nie doprowadzić do takiego stanu trzeba odpowiednio wychować psa już na etapie szczeniaka. Można udać się z pupilem do specjalisty i skorzystać z oferty psiego przedszkola.

Dla jakich osób idealnym psem będzie ratlerek?

Pinczery miniaturowe świetnie sprawdzą się w roli kompanów osób, które mają sporo wolnego czasu, czyli starszych emerytów, albo niezapracowanych singli. Oczywiście rodziny z dziećmi mogą zdecydować się na posiadanie takiego psiaka, ale należy mieć na uwadze, że ratlerek ma specyficzny charakter i podczas intensywnych zabaw z maluchami w pewnym momencie może zareagować nieadekwatnie do sytuacji i na przykład delikatnie podgryźć dziecko. W związku z tym decyzja o zakupie psa musi być dobrze przemyślana i rozsądna.

Możesz również polubić…