Czosnek niedźwiedzi

Czosnek zwany niedźwiedzim możemy spotkać dziko rosnący na wilgotnych glebach, zazwyczaj nieopodal rzek, w miejscu delikatnie zacienionym. Był i jest on bardzo popularny, głównie ze względu na swoje prozdrowotne właściwości.

Charakterystyka czosnku niedźwiedziego.

Czosnek niedźwiedzi należy do podrodziny czosnkowatych. Posiada bardzo mocno zielone lancetowate liście, które wyrastają z podłużnej cebulki pokrytej łuskami. Roślina ta posiada kwiatostany, które podczas kwitnięcia osiągają wysokość nawet 30 centymetrów. Sezon kiedy możemy spotkać tą roślinę to tylko dwa miesiące w roku – kwiecień i maj.

Właściwości czosnku niedźwiedziego.

Czosnek niedźwiedzi ma bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Co takiego powoduje? Otóż:

  • wzmacnia odporność oraz wspiera system immunologiczny,
  • pomaga obniżyć ciśnienie krwi
  • zapobiega miażdżycy,
  • pobudza trawienie,
  • zwiększa perystaltykę jelit,
  • wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwpasożytnicze.
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Udowodniono, że regularne spożywanie świeżego czosnku niedźwiedziego pomaga zrzucić nam zbędne kilogramy. Roślina ta znalazła bardzo szerokie zastosowanie zarówno w kuchni jak i farmacji. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele preparatów zawierających ten rodzaj czosnku w swoim składzie. Zanim wynaleziona antybiotyki czy inne farmaceutyki to właśnie nim leczono większość przewlekłych i ciężkich chorób np. gruźlicę. Niestety jest on dostępny na świeżo tylko przez dwa miesiące w roku. Co zrobić, aby moc cieszyć się nim cały czas? Otóż możemy zebrać większą ilość listków , wymyć, osuszyć i zamrozić. W ten sposób zachowamy wszystkie jego walory. Nie poleca się suszenia liści czosnku niedźwiedziego, gdyż susz znacznie traci na wartości ( zarówno smakowych jak i odżywczych). Ten rodzaj czosnku najlepiej sprawdza się jako posypka do kanapek czy ziemniaków lub dodatek do sałatek czy zup. Nadaje on niepowtarzalnego i wyrazistego smaku naszym potrawom i wzbogaca je o cenne składniki odżywcze.

 

Możesz również polubić…