Dlaczego warto wybrać płytę OSB?

Wśród popularnych materiałów drewnopochodnych są płyty OSB. Na szeroką skalę wykorzystywane są w branży budowlanej, wykończeniowej oraz w produkcji mebli. Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie są płyty OSB oraz dlaczego warto na nie postawić. Materiał ten to nic innego, jak sprasowane warstwy płyt wiórowych, gdzie w każdej z nich wióry drzewne ułożone są w innej płaszczyźnie. Dzięki temu płyta OSB nabiera wyjątkowych właściwości nośnych.

Płyta OSB to materiał, który przyda się w wielu sytuacjach. Z jej pomocą można tworzyć między innymi zewnętrzne i wewnętrzne poszycia nośne ścian i dachów, elementy konstrukcyjne, szalunki, czy też podkłady podłogowe. Płyty są również bardzo wdzięczne w wykorzystaniu jako materiały do przebudowy pomieszczeń domowych lub tworzenia popularnych dobudówek. Z tego materiału korzysta się również w przypadku tworzenia mebli, dekoracji, czy też schowków ogrodowych na narzędzia i nie tylko. Właśnie dlatego warto wybrać płyty OSB do codziennych prac. Ich bezsprzecznym atutem jest łatwa obróbka, dzięki czemu bez problemu poradzą sobie z nimi również domowi majsterkowicze.

Jakie właściwości mają płyty OSB?

Materiał ten nie byłby tak popularny, gdyby nie szereg jego właściwości i stosunkowo niska cena. Przede wszystkim, płyty OSB mają bardzo stabilne kształty i są odporne na ewentualne odkształcenia. Mają również zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Są proste w montażu, niedrogie i trwałe, dlatego znajdziemy je na każdej budowie. Wiele osób stosuje je również do wyłożenia ścian i sufitów, ponieważ mają właściwości wygłuszające pomieszczenia oraz są dobrym izolatorem termicznym. Wiele modeli jest również odpornych na wilgoć, dlatego płyty OSB stosowane są również w trudnych warunkach.

To wszystko sprawia, że zdecydowanie warto postawić na nie w domowych warunkach. Tworzenie z nich mebli, ozdób, czy też podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku to klasyczne zastosowanie. Wiele zależy od naszej wyobraźni. Płyty z powodzeniem wykorzystywane są przez profesjonalne firmy oraz amatorów, którzy dłubią po godzinach w domowych warsztatach. Niezależnie od stopnia zaawansowania technologicznego i doświadczenia, znajdziecie dla nich skuteczne zastosowanie w Waszym najbliższym otoczeniu.

Możesz również polubić…